Rynek funduszy venture capital w Polsce (2001r.)

Opublikowano: 01.02.2001 r.

Autor: Bogusław Cesarz / Franz Cissarz

Wstęp do cyklu artykułów poświęconych rynkowi venture capital w Polsce.

Polska w ciągu minionej dekady cieszyła się systemem politycznym zasadzającym się na uznaniu gospodarki wolnorynkowej za fundament gospodarczego rozwoju. Od czasu uchwalenia w końcu lat 80-tych liberalnych przepisów prawnych dotyczących zasad funkcjonowania przedsiębiorstw, wprowadzano systematycznie szereg ograniczeń krępujących swobodę gospodarowania. Jednakże, nawet te ułomne przepisy pozwalają gospodarce rozwijać się dynamiczniej niż w czasach realnego socjalizmu. Stanowi to także podstawę do wchodzenia na polski rynek funduszy venture capital. Z oczywistych powodów (wolne zasoby kapitałowe, doświadczenie)  pionierami na tym polu były fundusze zagraniczne.

Pozytywny impuls dla rozwoju funduszy typu venture capital w Polsce dała administracja amerykańska, przeznaczając na wsparcie polskiej gospodarki prawie ćwierć miliarda dolarów. Przyczyniło się to do wsparcia szeregu polskich przedsiębiorstw dodatkowym kapitałem, ale wpłynęło też pozytywnie na wizerunek Polski jako kraju, gdzie można skutecznie lokować kapitał, znajdując ciekawe projekty do realizacji. Po Polsko-Amerykańskim Funduszu Przedsiębiorczości również inne fundusze, nie tylko te dysponujące pieniędzmi publicznymi, ale również prywatne, zaczęły lokować w Polsce część kapitału. Ze względu na nieadekwatne do sytuacji przepisy prawa gospodarczego i podatkowego, większość tych funduszy ulokowana jest w krajach rozwiniętych, których przepisy są korzystne dla funkcjonowania venture capital (USA, Wielka Brytania), lub w tzw. „rajach podatkowych” (offshore). Nie ma to jednakże większego wpływu na skuteczność działania funduszu, gdyż spółki zarządzające funduszami lub ich oddziały umiejscowione są w Polsce.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

Pan na poczcie. Jak skutecznie bronić się przed niechcianą korespondencją urzędową?Ile to razy byliśmy stawiani w niekomfortowej sytuacji, kiedy listonosz wręczał nam pismo, którego wolelibyśmy nigdy nie otrzymać? Czy da się (...)
Definicja pojęcia „venture capital”Termin venture capital najczęściej tłumaczony jest na język polski jako „kapitał wysokiego ryzyka” lub „kapitał ryzyka”. Oznacza to, że główną (...)
Zalety i wady finansowania inwestycji poprzez venture capitalKorzyści z inwestycji venture capital zdecydowanie przewyższają wynikające z tego faktu ograniczenia i wpływają korzystnie na konkurencyjność (...)