Makroekonomiczne znaczenie funduszy venture capital

Opublikowano: 03.08.2001 r.

Autor: Bogusław Cesarz / Franz Cissarz

Nie da się przecenić wpływu funduszy wysokiego ryzyka na dynamikę rozwoju rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć.

Fundusze venture capital mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania gospodarki. Zwłaszcza nie można nie docenić ich znaczenia dla wzrostu dynamiki, rozwoju innowacji i elastyczności. Wypełniają lukę kapitałową w bardzo ważnym segmencie firm małych i średnich, zwłaszcza start-up’ów, pragnących wprowadzić na rynek nowatorskie rozwiązania, techniczne, organizacyjne czy inne . Firmy te w większości nie miałyby szans zaistnieć, gdyby nie venture capital. Brak kapitału własnego i asekurancka polityka kredytowa banków (wymuszana zresztą przez przepisy prawa bankowego) powodują, że venture capital to jedyne źródło finansowania niezależnych przedsiębiorstw innowacyjnych na taką skalę.

Dzięki temu gospodarka w skali makro odnosi korzyści przejawiające się chociażby w spadku bezrobocia (młode, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa tworzą wiele miejsc pracy) oraz we wzroście efektywności gospodarowania poprzez wprowadzanie na rynek ogromnej ilości innowacji, przyczyniających się bezpośrednio do postępu gospodarczego.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

Venture capital a inne formy finansowania inwestycji.Podstawowym podziałem dotyczącym form finansowania przedsięwzięć jest podział ze względu na charakter kapitału. Wyróżniamy kapitał obcy i własny.
Rynek funduszy venture capital w Polsce (2001r.)Wstęp do cyklu artykułów poświęconych rynkowi venture capital w Polsce.
Czynniki wpływające na rozwój przemysłu venture capitalWpływ na rozwój rynku venture capital, poza ogólnym poziomem przedsiębiorczości, skłonności do ponoszenia skalkulowanego ryzyka i inowacyjności (...)